Плащане на подкуп само за да получиш право да кандидатстваш за финансиране от ЕС, заподозрени за източване на евросредства спонсорират партии, има връзки между администрацията и хората, които получават субсидии с измама.
Това е само част от картината на престъпните практики по програма САПАРД в България, които изреди шефът на отдел "Селско стопанство" в Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Елизабет Шпербер.
Държавните служби са прикривали проекти с нередности, не си сътрудничеха с европейските институции, а разследвания за злоупотреби по САПАРД нямаше, заяви Шпербер. Според нея е показателно, че никой във фонд "Земеделие" не е обърнал внимание, че само в един ден са внесени пет проекта за една и съща сума. Другият съмнителен случай според ОЛАФ е, че агенция САПАРД е одобрила 414 проекта седмица преди изтичането на програмата на 31 декември 2006 г., при положение че общо за трите години е дала "зелена светлина" на едва 706 предложения.
Шпербер обясни, че агенцията, вместо да гледа под лупа всеки следващ проект на хора, заподозрени в злоупотреби, ги е одобрявала. Всичко това са минали истории, но все още липсва сигурност, че няма нещата да продължат по същия начин, заяви тя. Според експерта в момента комуникацията между ОЛАФ и "Земеделие" е в застой след смяната на ръководството на фонда. Има една мрежа от "стари момчета" на ръководни позиции, която пречи на младите да проведат реформи и иска нещата да стават по същия начин, по който са ставали години наред, заяви Шпербер.
В момента ОЛАФ разследва 25 български случая на злоупотреби по САПАРД, съобщи шефът на отдел "Селско стопанство" в службата. Тя обясни, че те са част от голяма схема от 60 български, европейски и офшорни фирми, замесени в измами за субсидии за машини и оборудване. От думите й стана ясно, че в това число влизат и подсъдимите за т.нар. афера САПАРД Марио Николов и още осем души.
Схемата е следната - машината е продадена от България в Ирландия за 14 хил. евро, оттам се купува в Германия за 298 хил. евро и се връща в България с цена 341 хил. евро, обясни Шпербер. За замесените в този случай се говори, че са много гъвкави, имат тясна връзка с правителството и държавни агенции и освен в източване на САПАРД са замесени в данъчни измами, фалшифициране на документи, пране на пари и незаконен внос на месо от Китай, каза тя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Поставете свой коментар тук: