Парламентът редовно гласувал без кворум
През 10-та сесия на Народното събрание 59.55 процента от гласуванията са били без кворум, показва проучване в рамките на проекта "Граждански контрол над парламентаризма".
Данните оповести на пресконференция доц. д-р Лилия Методиева, ръководител на проекта и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", предаде БТА.
От 1481 гласувания в периода от септември до 19 декември 2008 г. общо 882 са били без кворум, заяви тя. Процентът е нараснал в сравнение с предишната сесия, отбеляза Методиева. Много от решенията, които се приемат, се вземат с по-малко от необходимите гласове, заяви тя.
Рекордът е на 30 октомври 2008 г., когато така са били приети 47 решения.
Методиева поясни, че според решение на Конституционния съд за приет от парламента се смята текст, гласуван с повече от половината от регистрираните депутати. Според нея, ако КС бъде сезиран за разпоредби и решения, приети с по-малко от тези гласове, може да се наложи те да бъдат прегласувани.
Методиева каза, че сред приетите без необходимото мнозинство текстове са някои важни решения, сред които част от промените в Закона за местните данъци и такси, както и разпоредбата за премахване на наказателната лихва за предсрочно погасяване на потребителски кредит.
Парите за новата система за гласуване в парламента са похарчени напразно, коментира Методиева. Тя посочи, че именно през десетата сесия на Народното събрание започна работа новата система. Най-много са гласуванията без кворум, регистрирани през втората сесия - 78.23 на сто, а през четвъртата сесия те са били 60.11 процента.
Стенографските протоколи са автентичният документ на Народното събрание, каза по БНР бившият депутат и член на консултативния конституционен съвет към омбудсмана проф. Александър Джеров. Там се отбелязва колко души са гласували. Когато е отбелязано, че са гласували по-малко от 121 души и е прието решение, това е комично, посочи проф. Джеров. Когато има протокол за гласували по-малко от 121, това прави вотът невалиден и той трябва да бъде отменен.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Поставете свой коментар тук: