Народният представител Лъчезар Иванов подаде оставка от постовете зам.-председател на Народното събрание (НС) и председател на софийската организация на ГЕРБ.
Това се случи след като се разбра, че Иванов се е опитал да спре излъчването на репортаж по "Нова телевизия" за свой приятел – митничаря Сергей Бранков.
Скандалът набра скорост, когато директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов съобщи пред "Нова телевизия", че Иванов е ходатайствал за назначение на своя приятел Бранков на поста шеф на митница "Калотина" или поне за началник смяна.
Досега Лъчезар Иванов заемаше постовете зам.-председател на парламента, шеф на софийската организация на ГЕРБ и председател на здравната комисия в НС. Когато обяви оставката си от двата поста, Иванов не каза дали ще се оттегли от председателския пост в здравната комисия Той заяви, че се отказва от двата поста заради скандалите от последните дни. По думите на Иванов, с оставките си той иска да защити своето име и честта на ГЕРБ. Партията трябва да продължи пътя си на нов морал, допълни той.
Изпълнителната комисия на ГЕРБ прие оставката на Иванов от постовете зам.-председател на парламента и шеф на софийската организация на ГЕРБ.
Премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на Лъчезар Иванов и от трите поста, които той заема в парламента. Разговарях с г-н Иванов, че това, което се създаде покрай него като напрежение, пряко се отразява върху партията и правилното е да си подаде оставката от всички постове, заяви пред журналисти премиерът. Лъчезар Иванов няма да бъде изключен от ГЕРБ,заяви премиерът. Това няма да стане, тъй като не са възникнали никакви вредни последствия от това, което се е опитал - според него да помогне на приятел, а тъй като при Борисов приятелства няма, правилното е Иванов да подаде оставка, каза министър-председателят.
Попитан дали според него е правилно да се оказва такъв натиск върху журналисти, Борисов посочи, че след като е информиран от самите журналисти, че е оказван такъв натиск, той е помолил в материала изрично да се посочи, че Лъчезар Иванов се е опитал да окаже такъв натиск. Тоест журналистката имаше санкцията от моя страна да пусне този материал, заяви Борисов.
На въпрос има ли вече фаворит за зам.-председател на парламента, Борисов посочи, че има двуседмичен срок за номинациите, има две-три предложения, а освен това ще се чуе мнението на структурите и на Изпълнителната комисия. "В събота и неделя ще се занимавам с този въпрос", посочи премиерът.
Тази сутрин шефът на митниците Ваньо Танов разказа пред "Нова телевизия", че разговорът с Лъчезар Иванов е бил по инициатива на народния представител.
"Каза, че гарантира за този човек, аз отговорих – да, няма проблеми, ако е принципен и коректен ще се развива, ако е нелоялен – няма шансове", описа Танов разговора.
Ходатайството на депутата от ГЕРБ обаче усложнило служебното положение на Бранков, който "оттук нататък беше под сериозно наблюдение и това предизвика и проверките срещу него", каза още Танов. Танов заяви, че "над него никой не е оказвал натиск за назначения" и че Иванов не се е опитал, след като му е отказано, да упражни натиск чрез други лостове.
Името на митничаря Бранков се разчу след репортаж на Диляна Гайтанджиева,която засне огромната му къща в Бояна. Пред репортерката митничарят каза, че живее със заплата от 600 лв. и му е трудно, а джипът "Фолксваген туарег", който струва около 100 хил. лв., му бил даден от приятел за ползване.
Проверка на "Нова" е изяснила, че имотът в Бояна се води собственост на бизнесмен, вносител на кафе. Бранков твърди, че живее в него, за да го пази.
Преди излъчването на репортажа Лъчезар Иванов се обадил в телевизията, за да го спре. По-късно той се опита да оправдае действията си, като каза пред "Нова", че се искал да опази авторитета на парламента.
Междувременно стана ясно, че съпругата на Бранков е юрист в комисията в парламента, на която Иванов е шеф.
Цветанов: Лъчо осъзна грешката си, подобно обаждане е недопустимо. И двете обаждания на Лъчезар Иванов - за назначаване на митничар и по материала на една телевизия, са недопустими. По първото обаждане няма последствия, посочитой. По-голямото прегрешение е да се обаждаш на журналист и да манипулираш или да спреш репортаж, защото ние живеем в демократична страна, член на ЕС, посочи Цветанов.
Подаването на оставка от Лъчезар Иванов е постъпка, която трябва да се уважава, коментира пред журналисти заместник-председателят на парламента Екатерина Михайлова. По думите й много хора в подобни ситуации не постъпват така.
Напускането на управленческите позиции е достатъчна санкция, когато си навредил на политическата сила, на която принадлежиш, коментира пред журналисти депутатът от "Синята коалиция" Веселин Методиев.
По думите му това е достойна позиция. Методиев обаче коментира, че не разбира защо Лъчезар Иванов не напуска и председателското място на здравната комисия.
Относно призива на левицата Иванов да напусне и парламента, Методиев смята, че Лъчезар Иванов трябва да остане депутат, защото другото е прекалена санкция, която по думите му надминава здравия разум.
От Коалиция за България призоваха Лъчезар Иванов да подаде оставката и като председател на парламентарната комисия по здравеопазване, и като депутат, заради "натрупали се" скандали около него.
Депутатът от левицата Антон Кутев посочи случая с пътуването на Иванов до САЩ заедно с бившия министър на здравеопазването Божидар Нанев на разноски на неправителствени организации и определяната като лобистка поправка в Закона за наркотичните
вещества и прекурсорите, публикувана в "Държавен вестник".
Лъсва истината за това, че има натиск и върху медиите, и върху митниците, коментира пред журналисти депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев.
Не знам какво е това прегрешение, което те кара да си подадеш оставката като заместник-председател на Народното събрание и в същото време ти дава право да бъдеш председател на комисия, посочи Курумбашев.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Поставете свой коментар тук: