Българско Радио от Чикаго. Кликнете на плеъра по-долу. За да слушате с WinAmp кликнете ТУК!
Показват се публикациите с етикет САЩ. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет САЩ. Показване на всички публикации

понеделник, 14 декември 2009 г.

Тайно и полека на българите в САЩ гражданството отнеха


Атанас Чобанов, 12 Декември 2009
Прелюбопитен документ се пръкна из дебрите на Министерството на правосъдието и силно разтревожи сънародниците ни в САЩ. Става въпрос за становище подписано от зам-министъра на правосъдието Жанета Петрова през октомври 2009 г. Според него българските граждани придобили с натурализация американско гражданство преди 2003 г. губят българското си гражданство.
Становището е в синхрон с идеите на управляващите да отнемат правото на глас на сънародниците ни в чужбина, на които обаче не пропускат да се подмазват когато пътуват по света на държавни разноски, "за срещи с българската общност".
"Отнемат ни гражданството по терлици", възмутиха се засегнатите от Фейсбук групата "Гласуване без граници", която преди няколко дни получи награда "Човек на годината" за гражданска активност. Оттам изпратиха писмо до заместник-министъра Петрова по мейл, но до този момент отговор няма.
От текста на становището става ясно, че лишаването от гражданство произтичало от договор между България и САЩ влязъл в сила от 1924 г., който урежда двойното гражданство. Член 1 от въпросната конвенция, която впрочем е първият договор между САЩ и българската държава постановява следното:
"Българските граждани, които са или ще бъдат натурализирани на територията на Съединените щати ще бъдат считани от България като изгубили предишната си националност и като граждани на Съединените щати."
От документа научаваме също, че на 19 ноември 2008 г. дирекция "Международно право" при МВнР е уведомила дирекция "Българско гражданство" на МП, че договорът се счита за прекратен от 17 април 2003 г. Прекратен, но не и без последствия, тъй като няколко месеца по-късно, на 14.04.2009 г., дирекция Международно право при МВнР изпраща друго писмо, с което уведомява, "...че в съответствие с чл. 1 от Договора, за българската държава е възникнало международноправното задължение, да признава на натурализираните в САЩ български граждани американско гражданство и същевременно да се счита по отношение на тези граждани, че са загубили предишното си т.е. българското си гражданство."
Към 1.1.2009 конвенцията от 1924 г. все още фигурира в действащите договори публикувани на страницата на Държавния департамент на САЩ.
Според финалния текст в конвенцията, тя може да се прекрати едностранно 12 месеца след връчване на официална нота от прекратяващата страна. Ако наистина България е прекратила договора през 2003 г, то в МВнР някой не си е свършил работата да изпрати нота с българското решение на американците.
Така на основание на чл. 28 ал. 2 от Закона за международните договори становището е изпратено до МВнР и МРРБ. Чрез Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" на МРРБ становището стига и до общинските администрации "с оглед прилагането му".
Как именно ще се оглежда и прилага това становище е голяма загадка, но предчувствията са мрачни. Логично е прилагането да се изразява в отказ от административно обслужване поради изгубеното вече българско гражданство на сънародниците ни от САЩ, които са натурализирани докато договорът е бил в сила (до 17 април 2003 г). Например, като им се отказват удостоверения за българско гражданство.
За щастие становището не е изпратено за прилагане на МВР, където се издават личните документи. Ако там не се усетят, българите от САЩ ще могат да си подновят паспортите и личните карти на български граждани, макар че формално вече не са такива.
Така те ще запазят правата си на свободно придвижване и работа в страните от Европейския съюз, които не са достъпни за американските граждани.
Юридически загадъчен е също така казусът с притежаваните земи от българо-американците. Ако някой е изгубил автоматично гражданството си през 1995 г, дали той е изгубил и правото на собственост върху земите на дядо си?
Но най-голямата загадка е как тези наши сънародници могат да бъдат лишени от гражданство, след като в Конституцията приета през 1991 г. изрично е записано, че български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство (Чл. 25. (3)).
Достатъчно е някой правоимащ да сезира Конституционния съд и той ще анулира архивната дивотия сътворена от правните отдели на министерствата.
Докато това се случи остава фактът, че "царят" е наредил на "пъдаря" да не счита българо-американците за български граждани. И това не вещае нищо добро за тях.

събота, 17 май 2008 г.

България, Хитлер, СССР, САЩ

На вниманието на "Гордите" Българи патриоти...

четвъртък, 7 февруари 2008 г.

Police Academy USA. Полицейска академия България.

Комедията "Полицейска академия" е като режисьорски провал пред случките с участието на родната ни полиция. Униформени направиха за смях българското МВР. Невероятните им истории обясняват появата на толкова много вицове за ченгета.
Под носа на служителите на реда бягат арестанти, крадат се папки с досъдебни производства. Други "актьори" в нашата полиция пък свалят униформите, за да се разхладят на нудистки плаж и дори се изживяват като кинозвезди в клипове с абитуриенти. Има още куп такива роли, достойни за "Оскар".
Тази година с най-много "награди", но не "Оскар", а "Златна малина", които се връчват за гафове, се закичиха във Враца. Само за два дни местните ченгета успяха да направят за смях институцията, в която работят. Първо с теглене на подкуп от банкомат, а след това с разходки без униформи, докато уж борят престъпниците и пазят реда по улиците.
По време на големите летни жеги във Враца три ченгета от местното РПУ
кривнали от маршрута, който охраняват
за да хванат тен край попресъхналата река Лева. Като видни естети нудисти те свалили всички дрехи от себе си. Рахатът на полицаите обаче бе развален от шефа им, който влезе в ролята на Луи дьо Фюнес от филма "Отново в Сен Тропе". Директорът на местната полиция сгащил тримата си подчинени на нудисткия плаж. Привечер врачанският Крюшо - комисар Иван Сълов - слизал от Балкана, когато видял патрулката, паркирана до каравана близо до прохода Вратцата. Той се ядосал, сритал полицаите и ги попитал какво правят. Без да се замислят, ченгетата отговорили:
Жега ни е, шефе нали на всеки час имаме по 10 минути почивка.
Заради ненавременната "баня" тримата подопечни получиха наказание. Старшият на екипа Христо Христов отнесе порицание за 12 месеца. Владимир Николов получи 9, а третият плажуващ - Калин Конов - само половин година. Защото преките му задължения са свързани с охрана на арестанти, а в този час той не е вършил това. Наказание в размер цяла година се стовари и върху дежурния в РПУ, тъй като се опитал да прикрие колегите си.
Сълов хванал разговор по радиостанцията
между ченгетата при Вратцата и дежурния, който се съгласил да напише в дневника, че вместо да плажуват, полицаите изпълнявали задълженията си. Номерът обаче не минал. На всичкото отгоре си изпати и Добри Цветков - полицай с 35-годишна служба. Той бил натоварен да извърши проверка по случая, но я скалъпил така, че оправдал ченгетата нудисти.
Друг колега на нудистите, напълно облечен катаджия, успял да вземе подкуп от банкомат, като свие дебитната карта на проверяван от него шофьор. Веднага след това полицаят отишъл при най-близкия банкомат и
дръпнал на два пъти по 400 лева
Дни по-късно обраният шофьор се сетил, че му липсва дебитната карта, помислил малко и му светнало къде може да бъде. Той се върнал при катаджията и след кратък разговор униформеният склонил да върне парите и картата. Двамата се разбрали да забравят за случая. Да, ама не - Крюшо отново влязъл в акция и разкрил и тази несправедливост.

вторник, 29 януари 2008 г.

Обяви в район Чикаго

За всички градове от цял свят по континенти кликнете ТУК!

Пълното съдържание по теми

Изберете по-долу темата, която ви интересува. Кликнете. Ще се отвори нов списък със заглавия на видеоклипове. Изберете отново. Кликнете. Ще се отвори видеоекран. Киното започва веднага. Не забравяйте да отворите MENU в долния десен ъгъл на екрана за още 15 видеоклипа.

Music
Interview
Humor
Най-доброто от световното кино
Animals
Find the Your LOVE!! East Europian Girls looking for love!
Сериозно и / или Грозно
Анимационни филми.Не само детски.
Неща, които може би ви интересуват...текстова информация.
Истински негодници




Long Distance

Безплатни застраховки в САЩ за деца и бременни жени.За контакти и информация на Български език тел.1 847 854 8156

Search Video or Music Alphabetically